Merhaba,

Gezenti Adam olarak belirtmeliyim ki, bu uzunca bir yazı serisinin başlangıcı olacaktır. Bu yazı serisinde, bir kaç yıl önce en yakın arkadaşım ile bir araba kiralayarak, kafamıza göre gerçekleştirmiş olduğumuz büyük Balkan seyahatimizden bahsedeceğim. Fakat tüm Balkan ülkelerine gidememiş olmamız nedeniyle, bu yazımda, Balkanlar nedir? Neresidir? gibi konulardan bahsedeceğim.

köpek bavul gif
Ben Hazırım, Gidelim

BALKANLAR

İsmini, bölgede bulunan bir dağ grubundan almış olan Balkanlar, ülkemizin Doğu Trakya sınırlarından başlayıp, Romanya, Sırbistan, Hırvatistan ve Slovenya sınırları ile birlikte son bulan genişçe bir coğrafyadır. Balkanlar içerisinde aşağıdaki ülkeleri barındırmaktadır:

Balkan Ülkeleri:

Arnavutluk
Bosna-Hersek
Bulgaristan
Hırvatistan
Karadağ
Kosova ( bazı ülkeler hala bağımsızlığını tanımamaktadır )
Makedonya
Romanya
Sırbistan
Slovenya
Türkiye (Doğu Trakya)
Yunanistan


Ülkemiz haricinde, Avrupa’da, Osmanlı’ya dair en büyük kalıntıları bulabileceğiniz bu coğrafya’da, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla, Türkler genellikle daha hoş karşılanmaktadır. ( Türklerin Avrupa’daki imajı hakkında ayrı bir yazıyı da daha sonra paylaşacağım.) Özellikle Kosova, Bosna-Hersek ve Makedonya’da bu durum daha bir geçerli. Tabi böyle dedim diye “ben Türküm” dediğiniz anda insanların size sarılacağını, kızların üzerinize atlayacağını ya da bedava yiyip içebileceğinizi felan düşünmeyin sakın. Sadece hoş bir karşılama olabilir. 🙂

Balkanlar Serüvenleri yazı dizisi, “Balkanlar ve Fantastik Balkan Seyahati 1. Bölüm” olarak devam edecektir.